Етапи при създаване на документ за е-Имунизация

Е-имунизацията е документ, който се създава от лекар с помощта на медицински софтуер, който е интегриран към Националната здравно-информационна система (НЗИС). Въвеждането на информацията в НЗИС е с цел регистриране и създаване на електронно медицинско досие на пациента.  

Съществуват две номенклатури, свързани с е-имунизацията: едната е списък на лекарствените продукти (ваксините), а другата е базирана на задължителните и препоръчителни имунизации и реимунизации, включени в Имунизационния календар на Република България.  

Лекарите подават съобщение към НЗИС при започване на имунизационния курс, както и съобщение за всяка следваща реимунизация. За всяка поставена доза се получава уникален Национален референтен номер (НРН) и се изисква НРН на предходната, така че да има ясно проследима верига от поставени дози. Лекарите въвеждат информация за поставения лекарствен продукт, партиден номер и дата на изтичане на ваксината.  

Ето кои са по-важните стъпки при създаването на различен тип документи, свързани с процеса на е-имунизацията.  

 

Вариант едно: Регистриране на начална е-Имунизация: 

Лекарят трябва да има: активна регистрация в регистъра на Български лекарски съюз (БЛС); специализиран медицински софтуер, чрез който да се осъществи регистрирането на съответната имунизация; стабилна интернет връзка, чрез която да се осъществи комуникацията между системата, използвана от лекаря и модула за Е-имунизация на НЗИС; квалифициран електронен подпис.  

Стъпка 1: Лекарят, имунизирал лицето, стартира процес по регистрация на имунизацията в НЗИС. 

Стъпка 2: Попълване на данни за:  

  •  Пациент;
  • Ваксина – име, партида, срок на годност 

Стъпка 3: Системата на лекаря, поставил ваксината, изпраща съобщение към НЗИС за регистриране на имунизацията.  

Стъпка 4: НЗИС извършва необходимите структурни и бизнес валидации.  

4.1 Ако валидацията е завършила успешно, НЗИС връща потвърждаващо съобщение, което съдържа уникален НРН на регистрираната имунизация.  

*В случай, че поставенaта доза на ваксината предоставя на пациента сертификат за ваксинация, в отговора от НЗИС ще се съдържа и номерът на този сертификат. Данните за извършената и регистрирана имунизация са запазени и налични в модул Е-имунизации на НЗИС.  

4.2 Ако валидацията е неуспешна, НЗИС връща съобщение за грешка, което съдържа информация за грешка/и, установена/и при валидацията.  

 

Вариант две: Изтегляне на информация за вече регистрирана е-Имунизация: 

За да започне процес за проверка на вече регистрирана е-имунизация, лекарят трябва да има: специализиран медицински софтуер, чрез който да се осъществи изпълнението на направлението; стабилна интернет връзка, чрез която да се осъществи комуникацията между използваната от него система и модула за Е-имунизации на НЗИС; квалифициран електронен подпис.  

Стъпка 1: Изпълняващият лекар въвежда комбинация от показатели, идентифициращи даден пациент или имунизация. 

Има възможност за избор на функционалност, която позволява търсене на направлението на база предефинирани критерии, които включват: НРН, идентификатор на пациента и дата на поставяне на ваксината. 

Стъпка 2: Системата на лекаря генерира съобщение към НЗИС. 

Стъпка 3: НЗИС извършва търсене по зададените критерии и идентификатор. 

3.1 Ако бъдат открити регистрирани имунизации по търсените критерии и идентификатор, НЗИС връща съобщение, което съдържа пълен набор от данни за намерените е-имунизации. Информацията за регистрираните е-имунизации се визуализира през специализирания медицински софтуер, използван от лекаря.  

Ако не бъдат открити регистрирани имунизации по зададените критерии, съобщението ще съдържа празен списък с резултати.  

3.2 Ако медицинският софтуер изпрати погрешно структурирани данни за търсене, НЗИС връща съобщение за грешка, което съдържа информация за грешка/и, установена/и при валидацията.  

 

Вариант три: Регистриране на нежелана реакция към е- Имунизация: 

Пациентът трябва да има успешно регистрирана имунизация в системата на НЗИС и да е получил нежелана реакция, която лекарят желае да отрази. Лекарят трябва да има стабилна интернет връзка, чрез която да се осъществи комуникацията между използваната от него система и модула за Е-имунизации на НЗИС.  

Стъпка 1: Лекарят стартира регистрация на нежелана реакция.  

Стъпка 2: Системата на лекаря генерира съобщение към НЗИС. 

Стъпка 3: Съобщението се получава и валидира в НЗИС.  

3.1 При успешна валидация НЗИС изпраща съобщение за потвърждение за успешно регистрирана нежелана реакция до софтуера на лекаря.  

3.2 При неуспешна валидация НЗИС генерира и изпраща съобщение за грешка, което съдържа информация за грешка/и, установена/и при валидацията.  

 

Вариант четири: Регистриране на вторична е-Имунизация: 

Пациентът трябва да има поставена поне една доза от лекарствения продукт, като съответната е-имунизация трябва да има регистрация в НЗИС и издаден НРН. Лекарят трябва да има: активна регистрация в регистъра на БЛС; специализиран медицински софтуер, чрез който да се осъществи регистрирането на съответната имунизация; стабилна интернет връзка, чрез която да се осъществи комуникацията между системата, използвана от лекаря и модула за Е-имунизация на НЗИС; квалифициран електронен подпис.  

Стъпка 1: Лекарят, имунизирал лицето, намира по НРН преходната поставена доза от същата ваксина със заявка към НЗИС. 

Стъпка 2: Попълване на данни: 

  • Пациент
  •  Информация за поставената ваксина: име, партида, срок на годност 

Стъпка 3: Системата на лекаря, поставил ваксината, генерира съобщение към НЗИС за регистриране на вторичната е-имунизация 

Стъпка 4: НЗИС извършва необходимите структурни и бизнес валидации.  

4.1 Ако валидацията е завършила успешно, НЗИС връща потвърждаващо съобщение, което съдържа уникален НРН на регистрираната имунизация.  

4.2 Ако валидацията е неуспешна, НЗИС връща съобщение за грешка, което съдържа информация за грешка/и, установена/и при валидацията.  

 

Вариант пет: Анулиране на е-Имунизация: 

Пациентът трябва да има успешно регистрирана имунизация в НЗИС в рамките на същия ден. За да анулира регистрираната имунизация, лекарят трябва да има стабилна интернет връзка, чрез която да се свърже с модула за Е-имунизации на НЗИС.  

Стъпка 1: Изпълняващият лекар започва процес по анулиране на регистрирана от него е-имунизация.  

Стъпка 2: Лекарят задължително трябва да въведе основание за анулиране. 

Стъпка 3: Системата на лекаря генерира съобщение към НЗИС. 

Стъпка 4: Съобщението се получава и валидира в НЗИС.  

4.1 При успешна валидация НЗИС генерира и изпраща съобщение за потвърждение на анулираната е-имунизация към медицинския софтуер на лекаря. Статусът на регистрираната имунизация в НЗИС се променя на “Анулирана”.  

4.2 При неуспешна валидация, НЗИС генерира съобщение за грешка към медицинския софтуер, което съдържа информация за грешка/и, установена/и при валидацията.  

 

Вариант шест: Изтегляне на сертификат за поставени имунизации:  

Пациентът трябва да има успешно регистрирани необходимия брой имунизации за издаване на сертификат. Лекарят трябва да има стабилна интернет връзка, чрез която да се осъществи връзка с модула за Е-имунизации на НЗИС.  

Стъпка 1: Лекарят стартира процес по изтегляне на сертификат на пациента. 

Стъпка 2: Лекарят въвежда необходимите данни, чрез които да получи сертификата на пациента в използвания от него софтуер. 

Стъпка 3: Системата на лекаря генерира съобщение  към НЗИС за извличане на сертификат. 

Стъпка 4: Съобщението се получава и валидира в НЗИС.  

4.1 При успешна валидация, НЗИС генерира и изпраща съобщение, чрез което системата на лекаря получава сертификата за дадения пациент.  

4.2 При неуспешна валидация НЗИС генерира съобщение за грешка към медицинския софтуер, което съдържа информация за грешка/и. 

Управление на вашата поверителност

Тази интернет страница използва "бисквитки" (cookies) съгласно Политика за защита на личните данни. С натискането на бутона "Приемам", Вие потвърждавате, че сте я прочели и се съгласявате с нея.